Andalucía til fots - fra hvite fjellandsbyer til lokale matopplevelser 24. - 31. mai 2027

Pris: kr 24.590,-

Endelig tilbake på menyen – etter fire års pause! 

Nå er det igjen duket for en opplevelsesrik uke i vakre Andalucía – og vi gleder oss til å ta dere med tilbake til de spektakulære Alpujarras-fjellene!

Her venter en herlig kombinasjon av vandring, storslått natur, gode matopplevelser, lokal kultur og ekte andalusisk stemning. Vi følger stier gjennom hvitkalkede fjellandsbyer, frodige daler og dramatiske fjellandskap, mens Sierra Nevada ruver majestetisk i bakgrunnen.

Men denne reisen handler om mer enn bare å gå fra A til B. Underveis skal vi nyte det gode liv – med tapas på lokale restauranter, gode glass i hyggelige omgivelser, spennende smaker og møter med det autentiske Andalucía. Vi får tid til å rusle gjennom landsbyene, kjenne på den lokale atmosfæren og la oss sjarmere av det avslappede andalusiske landsbylivet.

Fjell, landsbyer, tapas, vin, sol og ekte andalusisk sjarm – alt pakket inn i én fantastisk uke.

Etter fire års pause er denne flotte turen endelig tilbake på menyen. Og vi tror den smaker minst like godt som sist!

Program

Reisedag – Velkommen til Málaga

Kl. 18:25 Oppmøte ved Haugesund lufthavn.

Kl. 20:25 – Avreise fra Haugesund til Malaga med Norwegians direkte flight D85041.

Kl. 00:10 – Ankomst Malaga lufthavn.

Kl. ca 01:00 Privat busstransport til hotellet.
Fra flyplassen er det kun ca. 15 minutters transfer til hotellet i Malaga sentrum.
Det blir en rolig kveld og tidlig til sengs, slik at vi er uthvilte og klare for nye opplevelser dagen etter.

Nå begynner eventyret – Andalucía venter!

Caminito del Rey og videre til Alpujarras

Etter en god hotellfrokost gjør vi oss klare for dagens store opplevelse – Caminito del Rey, «Den lille kongestien».

Omtrent en times kjøretur fra Málaga venter et spektakulært fjellandskap med dramatiske kløfter, bratte fjellvegger og den vakre, grønn-turkise Guadalhorce-elven som slynger seg gjennom landskapet.

Caminito del Rey ble tidligere omtalt som «verdens farligste gåtur», etter flere alvorlige ulykker på 1990-tallet. Stien ble opprinnelig bygget som transportvei for arbeiderne ved vannkraftverkene i Gaitanejo og El Chorro, og ble også benyttet av kong Alfonso XIII ved åpningen i 1921.

I dag er historien en helt annen. Etter en omfattende restaurering i 2015 har Caminito del Rey blitt en av Sør-Spania mest spektakulære og populære turattraksjoner. Vi går på solide og trygge gangbroer langs fjellveggene, med rekkverk hele veien og fantastisk utsikt ned mot elven og juvet.

Etter vandringen venter en hyggelig lunsj på La Garganta, før vi fortsetter østover mot Las Alpujarras.

Her skal vi bo de neste fire nettene, omgitt av fjell, vakker natur og de karakteristiske hvite landsbyene i området. Vi sjekker inn på det koselige Hotel Finca Los Llanos, før dagen rundes av med middag på en lokal restaurant.

En innholdsrik dag – fra spektakulære fjellkløfter til de vakre landsbyene i Alpujarras.

Vi starter dagen med en god frokost på vårt koselige hotell Finca Los Llanos, som ligger i den vakre fjellandsbyen Capileira. Deretter gjør vi oss klare for en ny og spennende vandring i hjertet av Las Alpujarras.

Vi legger ut på en rundtur fra Capileira til Bubión, videre til Pampaneira og tilbake til Capileira. Dette er en flott måte å oppleve de tre sjarmerende fjellandsbyene i Poqueira-dalen, med sine hvitkalkede hus, smale gater og karakteristiske arkitektur.

Underveis vandrer vi gjennom gamle jordbruksterrasser og frodige landskap, og krysser elven på vår vei gjennom dalen. Vi får fantastisk utsikt mot Sierra Nevada og de mektige toppene Veleta (3 396 moh.) og Mulhacén (3 482 moh.), Spanias to høyeste fjell. På deler av turen kan vi også skimte Middelhavet i det fjerne.

En variert og hyggelig vandring hvor vi får oppleve fjell, natur og det autentiske landsbylivet i Alpujarras.

Lengde: ca. 9 km
Høydemeter: +270 m / −350 m
Vanskelighetsgrad: Lett
Varighet: ca. 3–4 timer

Etter vandringen blir det tid til å slappe av og nyte Capileira, før vi samles til lunsj og middag på lokale restauranter.

Vi starter dagen med en god frokost på hotellet, før vi gjør oss klare for en ny vandring gjennom noen av de vakreste og mest autentiske landsbyene i La Taha de Pitres.

Vi begynner i Pitres, hovedlandsbyen i dette historiske området. Her finner vi spor etter både romertiden og den lange perioden da maurerne satte sitt sterke preg på Andalucía. Derfra følger vi stiene mellom små, hvitkalkede landsbyer, frodige dalsider og gamle jordbruksterrasser – med de mektige toppene i Sierra Nevada som et imponerende bakteppe hele veien.

Dagens rute tar oss gjennom Mecina, Ferreirola, Atalbeitar og Busquístar. Dette er landsbyer som har bevart mye av sitt opprinnelige særpreg, og hvor tiden synes å gå litt saktere. Underveis får vi oppleve den vakre naturen og det tradisjonelle landsbylivet som gjør Alpujarras så spesielt.

En rolig og variert vandring gjennom historie, natur og ekte andalusisk landsbyliv.

Rute: Pitres – Mecina – Ferreirola – Atalbeitar – Busquístar
Vanskelighetsgrad: Lett
Høydemeter: ca. +300 m
Varighet: ca. 4–5 timer

Etter vandringen venter lunsj på en lokal restaurant, og senere samles vi til middag og en hyggelig kveld i fjellene.

Etter frokost på hotellet, gjør vi oss klare for en litt lengre og mer utfordrende vandring. Dagens mål er det tibetanske buddhistsenteret O Sel Ling – «Lysets sted», som ligger vakkert til oppe i fjellene.

Vi starter i Capileira og følger stien gjennom eikeskog og det vakre landskapet langs Poqueira-ravinen. Underveis kommer vi til Mirador de la Atalaya, på rundt 1 700 meters høyde. Her venter en fantastisk utsikt over Poqueira-dalen og Alpujarras, mot de høyeste toppene i Sierra Nevada – og på klare dager helt ut mot fjellene i Nord-Afrika.

Videre går turen til O Sel Ling, et fredelig og stemningsfullt buddhistsenter omgitt av fjell og stillhet. Her tar vi oss tid til å nyte omgivelsene før vi finner frem piknikduken og spiser dagens deilige lunsj ute i naturen.

Fra O Sel Ling fortsetter vi vandringen ned mot Pampaneira, en av de tre vakre landsbyene i Poqueira-dalen. Her avslutter vi dagens tur etter en innholdsrik dag med fjell, storslått utsikt og en helt spesiell kulturell opplevelse.

Rute: Capileira – Puente Chiscar – Atalaya – O Sel Ling – Pampaneira
Lengde: ca. 13 km
Høydemeter: +550 m / −700 m
Vanskelighetsgrad: Middels
Varighet: ca. 4–5 timer

Etter vandringen blir det tid til å slappe av før vi samles til middag på en lokal restaurant.

Vi nyter vår siste frokost på fjellet, med de vakre omgivelsene rundt Finca Los Llanos som bakteppe, før vi sjekker ut og setter kursen mot Trevélez-dalen.

Her venter en rolig vandring på ca. 2–3 timer gjennom det vakre fjellandskapet. Vi får oppleve naturen og det tradisjonelle landskapet i Alpujarras på nært hold, før vi besøker en lokal skinkefabrikk.

Trevélez er kjent for sin tradisjonsrike produksjon av spansk spekeskinke, og vi får en omvisning på fabrikken og selvfølgelig mulighet til å smake på den lokale spesialiteten.

Vi avslutter besøket med lunsj i Trevélez, før vi tar farvel med fjellene og setter kursen mot Granada.

Ved ankomst Granada sjekker vi inn på det flotte Hotel Meliá Granada.

Resten av kvelden til fri disposisjon. Middag på egenhånd.

Etter frokost på Hotel Meliá Granada gjør vi oss klare for en innholdsrik dag i en av Spanias mest fascinerende byer.

Vi starter med et besøk til det storslåtte Alhambra, Granadas ikoniske mauriske palass og et av Spanias mest kjente historiske landemerker. Her får vi oppleve vakre palass, detaljerte utsmykninger, frodige hager og fantastisk utsikt over byen og Sierra Nevada.

Deretter fortsetter vi inn i Albaycín, Granadas gamle muslimske bydel. De smale gatene, hvitkalkede husene og små torgene gir området en helt egen atmosfære.

Middag og flamenco show.

Hjemreise til Norge – Hasta pronto!

Etter mange opplevelsesrike dager i sør Spania setter vi kursen tilbake til Norge og Haugalandet. Vi sjekker ut fra hotellet og kjører til flyplassen, fylt med minner fra en uforglemmelig uke!

Kl. 08:00–10:00 Frokost på hotellet. Utsjekk.

Kl. 11:30 Privat Buss til Malaga lufthavn.

Kl. 13:30 Ankomst Malaga lufthavn.

Kl. 16:00 Avreise med Norwegian direktefly til Haugesund.

Kl. 19:40 Ankomst Haugesund lufthavn Karmøy.

🎉 Takk for turen! 🙂

Dette dagsprogrammet er utarbeidet basert på dagens informasjon. Noen justeringer må derfor påregnes.

Denne reisen passer perfekt for deg som er i god form. Turen byr på enkle  vandringer.

Det er den enkeltes ansvar å konsultere lege på forhånd for å forsikre seg om at man er i tilstrekkelig fysisk form og har helsen som kreves for å delta.

Påmeldingsfrist: 10. desember 2026

Pris: kr 24.590,- per pers. (*)

    • Flybilletter t/r Haugesund – Malaga 24. – 31. mai med Norwegian inkl skatter og avgifter, håndbagasje og innsjekket bagasje.
    • 7 netter i delt dobbeltrom på hoteller i Malaga, Alpujarras og Granada.
    • 7 frokostbuffeer
    • 4 lunsjer under turen
    • 1 Piknik-lunsj
    • 5 middager
    • Inngangsbillett til Alhambra
    • Inngangsbillett Caminito del Rey
    • Byvandring med guide i Granada
    • Smaking av lokale produkter i Trevélez (utvalg av iberiske produkter)
    • Flamencoshow i Sacromonte-hulene (inkluderer én drikke)
    • Lokale fjellguider
    • Reiseleder fra Reiseteam
    • Transport under  hele  turen

    Ikke inkludert
    Avbestillingsforsikring/ reiseforsikring
    Måltider og aktiviteter ikke spesifisert i programmet

  • (*) Tillegg for enkeltrom kr 2.950,-

Meld deg på

Fyll ut skjemaet for påmelding.

Your Name(Påkrevd)
DD slash MM slash YYYY
Your Email Address(Påkrevd)

Kontakt til nærmeste pårørende

Kontakt info

Telefon nr: +47 455 06 602
Epost: post@reiseteam.no

Se flere temareiser

UTSOLGT ! Kulinarisk reise gjennom Piemonte med Geir Andre Sj…
Håndball EM 2026 Katowice, Polen – 1 PLASS IGJEN!…
VM i Skiskyting i Otepää – FULLT! – 18. – 2…